Skip to content

47 W Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jan 28, 2010

Property Information

Block74
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,294
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
30%
Improvement Value:$73,200
70%
Total Assessment$104,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,023+3.7%
2024$4,844+3.2%
2023$4,696-4.3%
2022$4,908+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4740, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1900