Skip to content

115 S Broad StWoodbury, NJ 08096

Public Property

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block75
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage22,984
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
96%
Improvement Value:$10,000
4%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$25,047+1.7%
2019$24,623+1.4%
2018$24,279+1.7%
2017$23,882+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft22,984DeedBook 5886, Page 98Recorded6/11/2018

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5046, Page 204

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 2846, Page 306

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2479, Page 217