Skip to content

135 S Broad StWoodbury, NJ 08096

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jan 25, 2023

Property Information

Block75
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class---
Description2SBCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage12,272
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,900
47%
Improvement Value:$302,100
53%
Total Assessment$569,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,375+3.7%
2024$26,402+3.2%
2023$25,594-21.6%
2022$32,635+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft12,272DeedBook 6814, Page 22Recorded2/16/2023

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 4819, Page 259

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 2637, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1950