Skip to content

52 W Centre StWoodbury, NJ 08096

Built 1875

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
May 21, 2015

Property Information

Block76
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,485
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
23%
Improvement Value:$121,500
77%
Total Assessment$157,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,592+3.7%
2024$7,322+3.2%
2023$7,098-5.0%
2022$7,471+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,485DeedBook 5329, Page 187Recorded6/11/2015

Property Sale

Sale
$77,900
DeedBook 2184, Page 161

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 1474, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1875