Skip to content

127 S Davis StWoodbury, NJ 08096

Built 1880

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Apr 8, 2016

Property Information

Block44
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class28
Description2.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
27%
Improvement Value:$111,600
73%
Total Assessment$152,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,356+3.7%
2024$7,095+3.2%
2023$6,877-5.3%
2022$7,264+3.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 5454, Page 67Recorded4/14/2016

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 4846, Page 84

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4443, Page 305

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3608, Page 55

Property Sale

Sale
$29,900
DeedBook 1407, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1880