Skip to content

31 Walnut StWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
May 13, 2016

Property Information

Block87
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
21%
Improvement Value:$98,100
79%
Total Assessment$124,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,980+3.7%
2024$5,768+3.2%
2023$5,591+0.4%
2022$5,570+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$84,900

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 5469, Page 91Recorded5/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1930