Skip to content

657 Cherry StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Jun 27, 2016

Property Information

Block88
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
23%
Improvement Value:$109,600
77%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,827+3.7%
2024$6,584+3.2%
2023$6,383-0.3%
2022$6,400+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 5497, Page 12Recorded7/12/2016

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 3793, Page 1

Property Sale

Sale
$66,900
DeedBook 2764, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1920