Skip to content

644 Cherry StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 12, 2020

Property Information

Block89
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,798
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
23%
Improvement Value:$98,400
77%
Total Assessment$127,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,148+3.7%
2024$5,930+3.2%
2023$5,748-20.8%
2022$7,259+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,798DeedBook 6310, Page 256Recorded7/21/2020

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 3560, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1920