Skip to content

31 S Drexel StWoodbury, NJ 08096

Built 1924

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Jul 31, 1997

Property Information

Block8
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM02

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,523
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
30%
Improvement Value:$107,900
70%
Total Assessment$153,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,375+3.7%
2024$7,113+3.2%
2023$6,895+10.0%
2022$6,271+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 2790, Page 104

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1540, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1924