Skip to content

49 Crescent AveWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Mar 26, 2020

Property Information

Block91
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,541
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
26%
Improvement Value:$110,600
74%
Total Assessment$149,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,178+3.7%
2024$6,923+3.2%
2023$6,711-0.7%
2022$6,760+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
Sq Ft1,541DeedBook 6274, Page 37Recorded4/29/2020

Property Sale

Sale
$88,000

From:

To:

Sq Ft1,541DeedBook 5328, Page 199Recorded6/9/2015

Property Sale

Sale
$26,290
DeedBook 1472, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1930