Skip to content

17 Carpenter StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 23, 1996

Property Information

Block99
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
25%
Improvement Value:$87,400
75%
Total Assessment$117,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,643+3.7%
2024$5,443+3.2%
2023$5,276-3.0%
2022$5,437+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 2692, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1920