Skip to content

29 Carpenter StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Dec 1, 2004

Property Information

Block99
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,225
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
27%
Improvement Value:$73,500
73%
Total Assessment$100,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,849+3.7%
2024$4,677+3.2%
2023$4,534-5.9%
2022$4,819+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 3914, Page 235

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 1908, Page 274

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 1515, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1920