Skip to content

15 W 40th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block101
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,294
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
57%
Improvement Value:$134,900
43%
Total Assessment$311,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,704+4.2%
2024$8,352+2.7%
2023$8,131+1.8%
2022$7,988-12.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920