Skip to content

9 W 40th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 25, 2015

Property Information

Block101
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,293
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,600
53%
Improvement Value:$136,200
47%
Total Assessment$289,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,103+4.2%
2024$7,775+2.7%
2023$7,570+1.8%
2022$7,436-21.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,293DeedBook 9047, Page 721Recorded6/30/2015

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,293DeedBook 8725, Page 447Recorded4/13/2010

Property Built

Built

Year Built: 1920