Skip to content

898 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jan 31, 2023

Property Information

Block101
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-HAG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,432
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,600
40%
Improvement Value:$275,600
60%
Total Assessment$459,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,839+4.2%
2024$12,320+2.7%
2023$11,994+1.8%
2022$11,783+23.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,432DeedBook 9734, Page 540Recorded3/6/2023

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 9105, Page 121Recorded3/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920