Skip to content

9 E 40th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Mar 5, 2013

Property Information

Block102
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,258
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,600
43%
Improvement Value:$231,400
57%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,352+4.2%
2024$10,893+2.7%
2023$10,605+1.8%
2022$10,418+5.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920