Skip to content

33 E 40th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Nov 13, 2021

Property Information

Block102
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,567
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
43%
Improvement Value:$246,500
57%
Total Assessment$434,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,135+4.2%
2024$11,644+4.2%
2023$11,177+1.8%
2022$10,980-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,567DeedBook 9622, Page 309Recorded12/10/2021

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5188, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1920