Skip to content

47 W 39th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block105
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,235
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
41%
Improvement Value:$274,000
59%
Total Assessment$466,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,029+4.2%
2024$12,503+2.7%
2023$12,172+1.8%
2022$11,958-8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,235DeedBook 9631, Page 769Recorded1/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920