Skip to content

12 W 44th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jun 4, 2018

Property Information

Block89
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,274
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
44%
Improvement Value:$224,600
56%
Total Assessment$401,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,212+4.2%
2024$10,759+2.7%
2023$10,474+1.8%
2022$10,290+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,274DeedBook 9312, Page 552Recorded6/8/2018

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,274DeedBook 8769, Page 741Recorded12/28/2010

Property Built

Built

Year Built: 1920