Skip to content

46 W 40th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$469,575
Last Sale Date
Oct 6, 2023

Property Information

Block105
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
56%
Improvement Value:$119,100
44%
Total Assessment$269,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,990+4.2%
2024$6,708+1.3%
2023$6,621+1.8%
2022$6,505+6.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$469,575
DeedBook 9779, Page 672

Property Sale

Sale
$344,000

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 9631, Page 67Recorded1/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920