Skip to content

852 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jan 20, 2000

Property Information

Block106
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
98%
Improvement Value:$4,400
2%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,113+4.2%
2024$6,826+2.7%
2023$6,645+1.8%
2022$6,528-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 5567, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1990