Skip to content

31-33 E 39th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block106
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-HG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,914
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
37%
Improvement Value:$357,300
63%
Total Assessment$567,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,862+4.2%
2024$15,221+2.7%
2023$14,818+1.8%
2022$14,557+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft2,914DeedBook 9709, Page 72Recorded11/12/2022

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,914DeedBook 9579, Page 621Recorded7/7/2021

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,412DeedBook 9008, Page 671Recorded11/25/2014

Property Sale

Sale
$23,675

From:

To:

Sq Ft2,412DeedBook 7623, Page 68NU CodeUndivided interest (8)Recorded7/25/2005

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5973, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1920