Skip to content

551-553 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block132
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-HG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,930
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,500
42%
Improvement Value:$298,000
58%
Total Assessment$510,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,274+4.2%
2024$13,697+2.7%
2023$13,334+1.8%
2022$13,099-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

Sq Ft2,930DeedBook 9583, Page 822Recorded7/23/2021

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,414DeedBook 9284, Page 923NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920