Skip to content

89 W 38th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block108
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,790
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,000
61%
Improvement Value:$170,600
39%
Total Assessment$442,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,375+4.2%
2024$11,875+2.7%
2023$11,561+1.8%
2022$11,357+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920