Skip to content

50 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920
Residential
Vacant

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Mar 15, 2016

Property Information

Block108
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,000
57%
Improvement Value:$206,700
43%
Total Assessment$477,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,356+4.2%
2024$12,817+2.7%
2023$12,478+1.8%
2022$12,258+6.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 9119, Page 100NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920