Skip to content

46 W 39th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2020

Property Information

Block109
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,499
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
34%
Improvement Value:$399,400
66%
Total Assessment$601,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,829+4.2%
2024$16,149+2.7%
2023$15,722+2.5%
2022$15,342+22.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$543,000

From:

To:

Sq Ft2,934DeedBook 7691, Page 332Recorded10/11/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920