Skip to content

12-14 W 38th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2011

Property Information

Block113
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
38%
Improvement Value:$320,200
62%
Total Assessment$519,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,531+4.2%
2024$13,944+2.7%
2023$13,575+1.8%
2022$13,336-4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 8487, Page 135NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/15/2008

Property Built

Built

Year Built: 1920