Skip to content

26 W 38th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 31, 2008

Property Information

Block113
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,551
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
42%
Improvement Value:$254,700
58%
Total Assessment$439,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,280+4.2%
2024$11,784+2.7%
2023$11,472+1.8%
2022$11,270+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,551DeedBook 8485, Page 347NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/10/2008

Property Built

Built

Year Built: 1920