Skip to content

7 Wesley CtBayonne, NJ 07002

Built 1935

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Mar 30, 2006

Property Information

Block117
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,500
47%
Improvement Value:$323,400
53%
Total Assessment$605,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,941+4.2%
2024$16,256+2.7%
2023$15,826+1.8%
2022$15,547-8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 7896, Page 63Recorded5/19/2006

Property Built

Built

Year Built: 1935