Skip to content

41 E 36th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Oct 27, 2021

Property Information

Block121
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
37%
Improvement Value:$311,700
63%
Total Assessment$491,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,498+4.3%
2024$12,942+29.7%
2023$9,981+1.8%
2022$9,801-9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 9621, Page 592Recorded12/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920