Skip to content

10 E 39th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block110
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,317
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
44%
Improvement Value:$215,800
56%
Total Assessment$386,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,815+4.2%
2024$10,378+2.7%
2023$10,103+1.8%
2022$9,925-9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,317DeedBook 9639, Page 741Recorded2/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920