Skip to content

881 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Oct 20, 2015

Property Information

Block129
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,018
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,800
45%
Improvement Value:$304,000
55%
Total Assessment$552,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,456+4.2%
2024$14,832+2.7%
2023$14,439+1.8%
2022$14,185+7.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$499,000

From:

To:

DeedBook 9076, Page 804Recorded11/9/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,171DeedBook 8834, Page 360NU CodeTitle correction (4)Recorded2/22/2012

Property Sale

SaleMulti
$177,500
DeedBook 5156, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1891