Skip to content

547 Avenue E(Unit C0201)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 9, 2008

Property Information

Block132
Lot22
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2BLDGS:4CONDOS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,055
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,500
45%
Improvement Value:$136,800
55%
Total Assessment$247,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,915+4.2%
2024$6,635+2.7%
2023$6,459+1.8%
2022$6,346-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8639, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1920