Skip to content

16 W 40th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block105
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-HG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,878
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,900
34%
Improvement Value:$345,500
66%
Total Assessment$523,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,634+4.2%
2024$14,043+2.7%
2023$13,671+1.8%
2022$13,430+9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,878DeedBook 9588, Page 38Recorded8/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920