Skip to content

13 Lincoln PkwyBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Nov 12, 2019

Property Information

Block134
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,836
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,300
45%
Improvement Value:$267,800
55%
Total Assessment$491,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,731+4.2%
2024$13,176+2.7%
2023$12,828+1.8%
2022$12,602-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,836DeedBook 9452, Page 925NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920