Skip to content

93 W 46th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block76
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,856
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
38%
Improvement Value:$283,300
62%
Total Assessment$459,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,853+4.2%
2024$12,334+2.7%
2023$12,007+1.8%
2022$11,796-8.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,856DeedBook 7927, Page 300Recorded6/21/2006

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,856DeedBook 7430, Page 242Recorded1/3/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920