Skip to content

803 Avenue A(Unit C0202)Bayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 18, 2024

Property Information

Block134
Lot15
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-B-CONDO-17UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage703
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
61%
Improvement Value:$66,100
39%
Total Assessment$171,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,798+4.2%
2024$4,604+2.7%
2023$4,482+1.8%
2022$4,403+19.2%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft703DeedBook 9738, Page 748Recorded8/1/2024

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 9180, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1925