Skip to content

798 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1966

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 4, 2003

Property Information

Block137
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-FD-1U-H-BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,800
44%
Improvement Value:$242,500
56%
Total Assessment$433,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,115+4.2%
2024$11,625+2.7%
2023$11,318+1.8%
2022$11,118-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 7097, Page 311Recorded7/29/2003

Property Built

Built

Year Built: 1966