Skip to content

786 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block137
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,600
48%
Improvement Value:$224,400
52%
Total Assessment$435,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,163+4.2%
2024$11,671+2.7%
2023$11,362+1.8%
2022$11,162-3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 7400, Page 300Recorded11/19/2004

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5645, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1955