Skip to content

41 W 33rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 6, 2013

Property Information

Block139
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description3S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,966
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,800
46%
Improvement Value:$268,800
54%
Total Assessment$497,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,913+4.2%
2024$13,351+3.3%
2023$12,919+1.8%
2022$12,691-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,966DeedBook 8951, Page 60Recorded12/31/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920