Skip to content

88 E 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 12, 2012

Property Information

Block432
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,261
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
38%
Improvement Value:$270,400
62%
Total Assessment$435,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,174+4.2%
2024$11,682+2.7%
2023$11,373+1.8%
2022$11,172-14.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft3,261DeedBook 8855, Page 673NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/20/2012

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5070, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1920