Skip to content

42 W 34th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block139
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,374
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
62%
Improvement Value:$138,000
38%
Total Assessment$363,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,149+4.2%
2024$9,739+2.7%
2023$9,482+1.8%
2022$9,315-13.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920