Skip to content

746 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block143
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,668
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,600
45%
Improvement Value:$256,300
55%
Total Assessment$466,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,805+4.3%
2024$12,277+2.8%
2023$11,945-4.7%
2022$12,539+11.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960