Skip to content

762 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Dec 11, 2024

Property Information

Block143
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,096
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,500
48%
Improvement Value:$244,300
52%
Total Assessment$470,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,164+4.2%
2024$12,632+4.8%
2023$12,047+1.8%
2022$11,831+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft3,096DeedBook 9869, Page 443Recorded12/24/2024

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft3,096DeedBook 9579, Page 461Recorded7/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920