Skip to content

741-743 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Sep 22, 2003

Property Information

Block144
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,337
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$575,300
53%
Improvement Value:$514,900
47%
Total Assessment$1,090,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$12,625+7.9%
2004$11,704+0.2%
2003$11,679+2.1%
2002$11,437+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 5464, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1920