Skip to content

86 W 33rd St(Unit C0101)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 8, 2008

Property Information

Block144
Lot35
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-BF-38U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage755
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
46%
Improvement Value:$99,000
54%
Total Assessment$183,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,128+4.2%
2024$4,921+2.7%
2023$4,790+1.8%
2022$4,706-34.3%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 8448, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1920