Skip to content

86 W 33rd St(Unit C0404)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$134,500
Last Sale Date
Jan 8, 2017

Property Information

Block144
Lot35
QualifierC0404
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-BF-38U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage829
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,400
44%
Improvement Value:$124,900
56%
Total Assessment$223,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,243+4.2%
2024$5,991+2.7%
2023$5,833+1.8%
2022$5,730+33.9%
Property History

Property Sale

Sale
$134,500
DeedBook 9173, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1920