Skip to content

37 Willow StBayonne, NJ 07002

Built 1900

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 24, 2009

Property Information

Block146
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,249
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
51%
Improvement Value:$161,600
49%
Total Assessment$327,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,149+4.2%
2024$8,779+2.7%
2023$8,546+1.8%
2022$8,396+21.6%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,249DeedBook 8672, Page 82Recorded7/1/2009

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft1,249DeedBook 7555, Page 229Recorded5/16/2005

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5926, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1900