Skip to content

25 Willow StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block146
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,050
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
36%
Improvement Value:$290,600
64%
Total Assessment$456,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,755+4.2%
2024$12,240+2.7%
2023$11,916+1.8%
2022$11,706+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,050DeedBook 9429, Page 499Recorded8/27/2019

Property Sale

Sale
$281,000

From:

To:

Sq Ft2,050DeedBook 8937, Page 115Recorded10/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920