Skip to content

477 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 28, 1997

Property Information

Block147
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,980
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
45%
Improvement Value:$237,400
55%
Total Assessment$432,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,090+4.2%
2024$11,601+2.7%
2023$11,294+1.8%
2022$11,095-6.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920